Ceny paliw w Europie

Planujesz wyjazd na za granice samochodem? Przed podróżą warto sprawdzić aktualne ceny paliw w krajach do których się wybierasz. Jeśli na Twojej trasie jest kilka państw Europejskich warto zobaczyć gdzie opłaca się zatankować do pełna, a gdzie lepiej uzupełnić braki tylko w minimalnym stopniu. Mimo, że wśród użytkowników samochodów panuje optymizm wynikający z niskiej ceny ropy na światowych giełdach, to wyniki takiego porównania mogą Cię zaskoczyć. Poziom 32 dolarów za baryłkę ropy ma bezpośrednie przełożenie na ceny oleju napędowego i benzyny na stacjach benzynowych w całej Europie. Wydawałoby się, że w strefie Euro ceny paliw muszą kształtować się w podobny sposób. Na cenę paliwa w głównej mierze wpływ ma kurs waluty do dolara, jako waluty rozliczeniowej na rynku naftowym, a w drugiej kolejności krajowe podatki i akcyzy nałożone na paliwa. Oczywiście istnieje duża dysproporcja między cenami w zjednoczonej Europie, a tymi na wschodzie kontynentu. Na terenie UE różnica w cenie 1 litra oleju napędowego sięga ponad 30%.

Olej napędowy

Na pierwszy rzut weźmy olej napędowy. Najdrożej w całej Europie za olej napędowy płaca Brytyjczycy. Według danych z końca stycznia 2016 roku za litr ON na wyspach trzeba zapłacić 1, 02 funta, czyli 5, 93 zł. Drogo będziemy musieli tez zapłacić w Norwegii. Tamtejsi kierowcy muszą zapłacić średnio 5, 60 zł za każdy litr paliwa. Pierwszą trójkę zamykają Włochy. Na półwyspie Apenińskim musimy liczyć się z tym, że przy dystrybutorze z olejem obaczymy cenę 1, 23 €. Jeśli więc wybieracie się na narty do Italii, to lepiej uzupełnić bak w Austrii, aby zaoszczędzić prawie 30 eurocentów na każdym litrze tankowanego paliwa ON.
Dla porównania na polskich stacjach możemy się w tym samym okresie spotkać z cenami na poziomie średnio 4, 02 zł/l, a lokalnie nawet poniżej! Czyni to z polskich posiadaczy diesli szczęśliwców, którzy w naszym zestawieniu nalezą do grupy trzeciej. Obok nas równie tanim olejem napędowym mogą pochwalić się Czarnogórcy – 3, 89 zł/l oraz Litwini – 3, 92. Różnica w cenie ON na Litwie i Wielkiej Brytanii to 33%. Podczas, gdy na Litwie za równowartość 100 zł polski turysta kupi ponad 25 litrów ON, w podroży na Wyspy uzupełni bak tylko o 17 litrów.

Benzyna

Porównując ceny popularnej Pb95 w Europie widać jeszcze większą rozpiętość cenową. Rozrzut (różnica miedzy maksymalną i minimalna wartością) wynosi 2, 77 zł. Najmniej powodów do zadowolenia mają (jeśli chodzi o cenę paliwa oczywiście) mają Holendrzy i turyści odwiedzający kraj tulipanów. 6, 77 zł/l to najwyższa cena, jaka przyjdzie zapłacić w Europie za jakikolwiek rodzaj paliwa. Nic dziwnego, że w Holandii bardzo popularny jest autogaz. Przy takich cenach benzyny to zrozumiałe. Niewiele mniej płaca także Włosi za Pb95 – 6, 35zł/l. Najmniej w Europie płaca Estończycy i Polacy. W obu przypadkach ceny oscylują w granicy 4 zł/l. Tanie paliwo jest także w Austrii (4, 41 zł/litr ), co czyni z niej dobry punkt do uzupełnienia baku drodze na południe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *