Co grozi za jazdę na cudzej karcie kierowcy?

Karta kierowcy to dokument, który zgodnie z polskimi przepisami (ustawą z dnia 29. 07. 2005 r. o systemie tachografów cyfrowych) powinni posiadać wszyscy kierowcy, którzy wykonują przejazdy samochodami wyposażonymi w tachografy cyfrowe. Jest to dokument spersonalizowany, wydawany przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. W Polsce karty wydaje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S. A.

Fałszowanie aktywności kierowcy

Należy zdawać sobie sprawę z konsekwencji jazdy na cudzej karcie kierowcy. Wkładanie do tachografu swojego pojazdu, karty innej niż własna, „pożyczonej” czy „znalezionej” jest bezwzględnie zakazane. Takie zachowanie w świetle prawa oznacza fałszowanie własnej historii aktywności kierowcy. Niewiele osób wie, że użycie cudzej karty nie może pozostać niezauważone – każdorazowo pozostawia trwały ślad w pamięci tachografu. Wystarczy, że z tachografu zostaną pobrane dane cyfrowe, a ukażą się nazwiska kierowców, których karty były używane. Łatwo można odczytać moment, kiedy została wyjęta prawdziwa karta i włożona druga. Pamiętajmy o tym, że nawet jeśli rutynowa kontrola drogowa nie wykazała nieprawidłowości (bo na przykład nie było czasu na to, by pobierać dane z tachografu), nie oznacza to, że możemy spać spokojnie. Użycie drugiej karty kierowcy może zostać ujawnione nawet po latach, w czasie których bezproblemowo przechodziliśmy przez kolejne kontrole drogowe, wystarczy, że zostaną pobrane dane z tachografu. W takiej sytuacji tłumaczenie, że wszystkie poprzednie kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości nam nie pomoże.

Konsekwencje dla kierowcy

Kierowca, który posługiwał się cudzą kartą, musi liczyć się z surowymi karami. Nie tylko zapłaci wysoki mandat – na terenie Polski nawet 2000 zł, ale ryzykuje także, że zostanie przeciwko niemu wszczęte postępowanie karne. Fałszowanie danych o aktywności kierowcy jest przez polskie prawo traktowane bardzo poważnie. Jeśli sąd w posługiwaniu się cudzą kartą dopatrzy się znamion przestępstwa, nie tylko będziemy musieli poddać się wyrokowi, ale i utracimy prawo do wykonywania zawodu. Oczywiście, nawet jeśli to się nie stanie, jest prawdopodobne, że zostaniemy zwolnieni z pracy.

Konsekwencje dla przedsiębiorstwa

Pamiętajmy o tym, że w przypadku przyłapania kierowcy na posługiwaniu się cudzą kartą, konsekwencje ponosi nie tylko on sam, ale i przedsiębiorca, który go zatrudnia. Na podstawie decyzji administracyjnej może on zostać obciążony wysoką karą. Dzieje się tak dlatego, że to przewoźnik może naciskać na pracownika, by posługiwał się cudzą kartą, w celu zafałszowania danych, takich jak na przykład czas pracy poszczególnych kierowców. Takie sytuacje sprawiają, że firmy przewozowe tracą dobrą reputację. Pracownicy przekraczający czas pracy mogą potencjalnie stanowić zagrożenie na drodze. Wiarygodna dokumentacja jest potrzebna, gdyż kierowca w imieniu pracodawcy wystawia list przewozowego i dokumentu CMR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *