Grzywna Hiszpania – kiedy?

Doświadczeni zawodowi kierowcy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest przestrzeganie wszelkich przepisów drogowych w kraju i za granicą. W tym drugim przypadku zwłaszcza należy się zapoznać z różnicami w przepisach i karami, jakie grożą za ich łamanie. W niektórych bowiem krajach przepisy są wyjątkowo rygorystyczne. Tak jest na przykład w Hiszpanii, gdzie restrykcje są przestrzegane w sposób bardzo rygorystyczny i konsekwentny a za nieprzestrzeganie przepisów grożą często kary takiego rzędu, że mogą zrujnować nie tylko samego kierowcę, ale nawet właściciela firmy transportowej.

Na kim ciąży odpowiedzialność za łamanie przepisów drogowych

Bez względu czy naruszenie dotyczy przepisów drogowych, czy tych odnoszących się bezpośrednio do pracy kierowcy zawodowego, jak na przykład przekroczenie czasu pracy, bez względu również na tym, czy winę ponosi sam kierowca, odpowiedzialność za wszelkie przekroczenia tego typu spoczywać będzie na przedsiębiorstwie transportowym, które podjęło się danego zlecenia i zatrudniło danego kierowcę. Regulacje te zostały zapisane w Art. 10 ust. 3 Rozporządzenia 561/2006. Ustalenia te odnoszą się również do wykroczeń popełnionych na terenie całej Unii Europejskiej i nie tylko. Poszczególne jednak państwa mają możliwość wprowadzania swoich indywidualnych regulacji i w myśl tego kary nałożone na terenie Hiszpanii obciążają wyłącznie kierowcę pomijając przewoźnika.

Grzywna w Hiszpanii

Kary grzywny w Hiszpanii są wyjątkowo wysokie dlatego nie warto się narażać nawet na najmniejsze ryzyko, ich otrzymania. Mogą one być rzędu nawet do 2000 euro! Ponieważ przepisy w poszczególnych krajach nieco się od siebie różnią, trzeba zdawać sobie sprawę, iż o nałożonej w Hiszpanii karze pieniężnej możemy się dowiedzieć dopiero długo po powrocie do kraju, gdyż państwo to uzurpuje sobie prawo do nakładania owych kar na podstawie materiału zarejestrowanego przez fotoradar.
Kary nakładane na kierowców w Hiszpanii, podobnie jak kary w całej Europie charakteryzują się spora rozpiętością w zależności od popełnionego wykroczenia. Te najwyższe, powyżej 300 euro, obejmują najpoważniejsze wykroczenia, takie jak na przykład, w przypadku kierowców zawodowych, przestrzeganie określonego czasu pracy i tym samym określonego czasu odpoczynku, ale nie tylko. Tak wysokie kary nakładane są również za przekroczenia prędkości, czy jazdę pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających, mających wpływ na percepcję rzeczywistości. Szeroko rozumiane stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym również zaliczane jest do wykroczeń cięższego kalibru. Natomiast mniejsze wykroczenia, takie jak niezapięte pasy, rozmowa przez telefon bez zestawu głośnomówiącego czy też inne tego typu objęte są zazwyczaj karą pieniężną do 100 euro.
Służby porządkowe w Hiszpanii bardzo poważnie podchodzą do sprawy przestrzegania przepisów drogowych, nie należy więc liczyć na ulgowe traktowanie obcokrajowców, wręcz przeciwnie, lepiej być przygotowanym na każdą okoliczność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *