Jak uzyskać uprawnienia na wykonywanie
przewozów? Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika

Transport ładunków i osób to nie łatwa praca. Osoba zajmująca się przewozem musi znać wiele przepisów prawnych, dobrze orientować się w zasadach prowadzenia biznesu, działania rynku oraz kwestiach bezpieczeństwa. Aby móc pracować w tym zawodzie, konieczne jest zdobycie licencji. Certyfikat kompetencji zawodowych, to jeden z głównych warunków uzyskania licencji. Według rozporządzenia, zarówno zawód przewoźnik, jak i spedytor powinien ją posiadać. Dotyczy to zarówno osób, które chcą podjąć się przewozu towarów, jak i osób transportem drogowym. Aby uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych, konieczne jest odbycie szkolenia oraz zdanie państwowego egzaminu. Prowadzenie działalności gospodarczej zwykle wymaga spełnienia wielu warunków prawnych. Zwykle jest to skomplikowany system, w którym łatwo się pogubić. Jednakże często, aby zajmować się daną dziedziną niezbędna jest podstawowa wiedza.

Szkolenia dla przewoźników

Jaką wiedzą powinien posiadać przewoźnik? Szkolenia powinny zapewnić dostęp do wszystkich niezbędnych informacji, przynajmniej w podstawowym stopniu. Wiadomo, że na przykład przepisy prawne często mogą ulegać zmianie i konieczne jest uzupełnianie wiedzy. Istotna jest właśnie znajomość kwestii prawnych. Biznes transportowy, jak każdy inny, wymaga różnych umiejętności potrzebnych do prowadzenia firmy. Jest to na przykład znajomość zasad zawierania umów, wiedza na temat praw rynkowych, wszelkich formalności i niezbędnych dokumentów. Niezwykle przydatna jest też umiejętność negocjacji oraz znajomość prawa socjalnego, które określa na przykład czas odpoczynku kierowcy. Z transportem nieodłącznie wiąże się też kwestia bezpieczeństwa. Jest to niezwykle istotny element, który powinien być priorytetem. Każda działalność wymaga także znajomości prawa podatkowego. Jednakże w tej kwestii można skorzystać z usług na przykład księgowej. Niemniej jednak, aby uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych, tą kwestię również należy znać. Wydaje się, że zakres wiedzy jest dość szeroki. Wymagania wobec przewoźników, chcących uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych są wysokie, co powinno być korzystnym aspektem. Wiedza w tym zawodzie ma duże znaczenie. Często nieznajomość prawa może słono kosztować.

Licencja na przewóz

Zdajemy pozytywnie egzamin, nasz certyfikat kompetencji zawodowych zostaje wydany na wniosek złożony w Instytucie Transportu Samochodowego. Co należy zrobić następnie? Jeśli staramy się o licencje na przewozy krajowe, udajemy się do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego w naszym zasięgu. Potrzebny będzie certyfikat kompetencji zawodowych, a w zasadzie jego kserokopia. Trzeba mieć także wniosek, dokumenty o działalności gospodarczej oraz niekaralności, a także wykaz pojazdów. Wszelkie informacje odnośnie potrzebnych dokumentów oraz wymogów, jakie trzeba spełnić, znajdziemy na stronach internetowych urzędów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *