Kara za brak eurowiniety – Belgia

Jak przygotować się do wyjazdu do Belgii? Jakie dokumenty należy przygotować? Jaka kara grozi za niedopilnowanie formalności? Co powinien wiedzieć każdy kierowca wyruszający do Belgii? Wszystkie potrzebne informację znajdziesz właśnie tutaj.

Co to jest eurowinieta?

Eurowinieta jest to upoważnienie, coś w rodzaju dokumentu, które jest częścią systemu pobierania opłat za konkretne drogi w poszczególnych krajach. Obowiązkowo wymaga się eurowiniety dla każdego pojazdu, który przekracza masę 12 ton. Właściciele firm, którzy od dawna działają w branży transportowej na terenie Europy uważają jednak, że system, który miał ułatwiać i upraszczać ich życie, coraz częściej jest odwrotnie i po prostu je niestety komplikuje. Przepisy mówią, że eurowinieta nie obowiązuje bowiem we wszystkich państwach Europejskich, gdyż system ten nie jest jeszcze aż tak rozwinięty i sprawny. Kraje, które dotychczas przyjęły system za obowiązujący to m.in. Belgia, Dania, Luksemburg, Holandia i Szwecja. Warto zapamiętać, że dla przejazdu przez kilka krajów objętych systemem opłat wystarczy odpowiednio tylko jedna ważna eurowinieta.

Brak eurowiniety. Jaka kara?

W sytuacji kiedy kierowca nie posiada eurowiniety zostaje obłożony karą. Belgia to kraj, który bardzo rygorystycznie i surowo podchodzi do łamania zasad obowiązujących w kwestiach transportu drogowego. Urząd konsularny w Brukseli jasno oznajmia, że o zakup winiet należy zaopatrzyć się jeszcze przed wjazdem na terytorium państwa, a najpóźniej na granicy. Wyjątkowa sytuacja, kiedy nie ma możliwości zakupu w wymienionych miejscach upoważnia do wjazdu, jednak w odpowiedni dokument należy zaopatrzyć się przemieszczając odległość od granicy nie większą niż 20km. Jeżeli powołane do tego odpowiednie organa kontrolne (policja lub służba celna) stwierdzą brak ważnej winiety to w takim przypadku nie uznają żadnych tłumaczeń i w trybie natychmiastowym wypisują wyraźną karę finansową, której wysokość może sięgać nawet kilkuset euro. Warto pamiętać, że w Belgii wszyscy kierowcy zobowiązani są do jak najszybszego opłacenia grzywny. Jeśli się tak nie stanie to służby kontrolne dysponują prawem zarekwirowania pojazdu i żądania kaucji zwrotnej, na którą składają się: kwota kary i opłata administracyjna. W momencie kiedy pieniądze nie zostaną wpłacone w odpowiednim czasie tj. do 96 godzin, mają prawo do konfiskaty pojazdu. Wtedy pozostaje tylko możliwość odwołania się do sądu, natomiast gdy ten wyda wyrok o winie przewoźnika, będzie on musiał uregulować karę w wysokości 60 tysięcy euro. Przepisy aktualnie obowiązujące w Belgii są wyjątkowo surowe i precyzyjne. Dlatego pamiętaj, że przed wyruszeniem do tego kraju warto zabezpieczyć się we wszystkie wymagane dokumenty, zaświadczenia i upoważnienia. Nie lekceważ norm prawnych, gdyż konsekwencje bywają zbyt dotkliwe i nieodwracalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *