Milog

Co należy wiedzieć o płacy minimalnej w Niemczech zgodnie z nową ustawą, która obowiązuję już od 1stycznia 2015 roku. W skrócie jest to nazwa MiLog. Właśnie od tego dnia ustawa o wyznaczonej płacy minimalnej przypisywana jest do wszystkich pracowników, którzy wykonują pracę na terenie Niemiec ale także przypisana również wyjątki. Co należy podkreślić te wszystkie przypisy w odwołaniu do Bundesministerium für Arbeit und Soziales wyznaczniki mają także do pracowników, którzy świadczą swoją pracę w tym kraju, bez żadnego wyjątku co do czasu a także misji wykonywania. Można zaobserwować iż z § 1 ust 2 MiLoG pensja minimalna szacowana jest na jako 8,5 € za jedna godzinę pracy na całym obszarze wspomnianego kraju.

Już na samym początku przy wejściu tego przepisu te wszystkie zapisy budzą dość solidne poczucia niepokoju i niepewności. Wynika to głównie z lakoniczności wprowadzania przepisów gdyż należy się jej większego doprecyzowania jako w wykorzystaniu europejskich a także i tych wszystkich wewnętrznych niemieckich uregulowań prawnych. Warto o tym powiedzieć iż tak właściwie niemiecki Trybunał Konstytucyjny w sprawie BvR 555/15 zatwierdził to iż wszystkie zapisy ustawy nie są nazbyt dobrze doprecyzowane a ich kluczowe stosowanie może wpływać na płynność.

Kraj Niemiec swoją sytuację co do służby korzystania z ustawy o minimalnej stawce wynagrodzenia popierają o przepisy dyrektywy 96/71/WE gdzie to właśnie ona jest zobligowana do wszystkich zagranicznych firm, które delegować będą pracowników do pracy na całym terenie Niemiec do trzymania się z tych przepisów(zwłaszcza tych związanych z minimalną pensją). Konflikt, który tutaj si pojawia przede wszystkim wynika z tego iż powyższa interpretacja odpowiedzialna jest jako brak wyróżniania terminów delegowany a także odbywający podróż służbową. Rzeczywiście, należy o tym przyznać iż przepisy dyrektywy 96/71/WE wykazują to iż dana jednostka firmy przekazuję pracownika do pracy w kraju Niemiec co miesiąc powinien otrzymać zapłatę o wartości przynajmniej pensji minimalnej wyszczególnionego na podstawie niemieckich przepisów tych wewnętrznych.

Główny problem o którym należy powiedzieć to tak właściwie ustalenie tego czy tak właściwie kierowca, który dokonuję przewozu(jako docelowy, tranzytowy) na terenie Niemiec to pracownik delegowany. Zgodnie z art. 2 ust. 1 dyrektywy wyznaczenie pracownika jako ‘’delegowany” wyznaczać będzie taką osobę, która przez pewien ograniczony czas pracy wykonuję swoje działania na obszarze innego państwa członkowskiego aniżeli kraj w którym na co dzień podejmuję pracę. Warto powiedzieć o tym, że inny punkt (art. 2 pkt 2 dyrektywy) określa to iż w momencie delegowania ma prawo do zastosowanie się terminu pracownia obowiązującego w tym państwie gdzie zwyczajowo dokonuję pracy. W tym przypadku aby wyznaczyć polskiego pracownika jako takiego z opcja delegowania do Niemiec może być tylko w tym przypadku jeśli jego działania wykonywane są w u naszych sąsiadów a zmiana miejsca pracy to rzeczywisty stan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *