Paliwo Rosja, ile można wwozić i wywozić?

Ceny paliw na światowych rynkach dają powody do optymizmu. Rekordowo niska cena baryłki ropy naftowej powoduje, że kierowcy na zarówno w Polsce, jak i za granicą. W zależności od kraju, ceny zarówno oleju napędowego jak i benzyny (Pb95) mogą się różnić nawet o 50%. Najtańsze ON można kupić w krajach Bałtyckich oraz Czarnogórze, obecnie nawet poniżej 4 zł za litr. Najwięcej zapłacimy w Wielkiej Brytanii (prawie 6 zł/l) Norwegii (5, 60) czy we Włoszech (5, 45zł/l). Jeszcze większa rozpiętość dotyczy benzyny : od 4 zł w Europie Wschodniej do prawie 7 w Holandii zł za każdy litr.

Jeśli do tego zestawienia dodamy kraje Europy Wschodniej spoza Unii Europejskiej zobaczymy jeszcze większą dysproporcję. W Rosji  ceny oleju  napędowego  kształtują  się  na  poziomie 35 RB, a benzyny Pb 95 około 38 RB. Przy  kursie  rubla  na  poziomie 0. 0523  za litr ON zapłacimy 1, 83 zł/l a  za PB95  tylko  1, 98 zł.

Po co kupować w kraju

Dla mieszkańców Polski zamieszkujących województwa północno-wschodnie, a zwłaszcza warmińsko-mazurskie i pomorskie możliwość zakupu paliwa za połowę ceny stanowi doskonały sposób oszczędności. Dzięki umowie Polski z Federacją Rosyjską o swobodzie przepływu mieszkańców zamieszkujących tereny przygraniczne zakupy paliwa, alkoholu czy papierosów stało się nie tylko sposobem na tanie zakupy, ale i sposobem na biznes. Jak powszechnie powiada się w rejonie przygranicznym – cała Warmia jeździ na rosyjskiej ropie.

Ile można wwieźć i wywieźć?

Według przepisów na teren kraju bez opłat można wwieźć tylko paliwo służące do napędzania pojazdu, który przekracza granicę. Dodatkowo w kanistrze można zabrać 10 litrów paliwa. Ponadto działanie takie może mieć charakter okazjonalny. Jak interpretować ten zapis? Przekraczanie graniczy może być dokonywane bez żadnych ograniczeń, jednak z zapasem paliwa (całego fabrycznego zbiornika + 10 l w bańce) maksymalnie raz na 72 godziny, czyli 10 razy w miesiącu.
Każde kolejne przywiezienie paliwa będzie się wiązało z koniecznością wyjaśnienia powodu wizyty w Obwodzie Kaliningradzkim. Jeśli cel nie był inny niż „handlowy” to Urząd Celny założy na każdy litr tego paliwa opłatę wyrównawczą (różnica miedzy ceną w Polsce, a Rosji). Jak podają statystyki ponad 100 mln litrów paliwa dostaje się do kraju zza rosyjskiej granicy, co generuje duże uszczuplenie budżetu państwa. Straż graniczna prowadzi szczegółowe kontrole dotyczące w celu przeciwdziałania paliwowego biznesu

Passatem do Obwodu Kaliningradzkiego

Najpopularniejszym samochodem, który można zobaczyć na przejściach granicznych z Rosją to wysłużone VW Passaty. Z czego wynika ich popularność na Pomorzu i Warmii? Pewnie także z niezawodności. Przede wszystkim jednak kierowcy doceniają pojemny zbiornik na paliwo. Fabrycznie montowany bak może pomieścić do 100 litrów paliwa. Wyjazd za granie ta właśnie marką jest najbardziej efektywną podróżą. Legalnie oprócz 100 litrów w zbiorniku i 10 l w kanistrze można przywieźć jednorazowo 2 paczki papierosów i alkohol.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *