Zakazy jazdy w Rumunii

Na terenie Rumunii obowiązują ograniczenia dla ruchu towarowego samochodów przekraczających dopuszczalną masę całkowitą powyżej 7, 5 tony. Za nieprzestrzeganie przepisów lokalna policja może nałożyć mandat karny w wysokości od 2000 do 4000 RON. Zakazy są stosowane na określonych trasach i w określonych godzinach.

Ogólny zakaz ruchu

Dla samochodów ciężarowych największe ograniczenia występują na dwóch odcinkach dróg: DN1 od granicy miasta Otopeni aż do Ploiesti (skrzyżowanie DN1- DN1A) oraz miedzy Ploiesti (DN1-DN1B), a Brasov skrzyżowanie DN1 – DN1 A). Do dyspozycji samochodów ciężarowych ta trasa jest tylko w wyznaczonych nocnych godzinach w tygodniu. Nie ma na nie wstępu żaden samochód powyżej 7, 5 tony od poniedziałku do piątku między godz. 6:00 a 22:00, natomiast w weekend zaczynając już od piątku 00:00 jest całkowicie zamknięta. Ograniczenie obowiązuje przez cały rok (od 1 stycznia do 31 grudnia), jednak zakłada pewne wyjątkowe sytuacje, w których dopuszcza się ruch Tir-ów. Po pierwsze to samochody wiozące żywe zwierzęta oraz towar szybko psujący się, po drugie samochody w ruchu międzynarodowe rozładowujące/ załadowujące się na trasie objętej zakazem, po trzecie podlegające odprawie celnej na tym odcinku. Istnieje również możliwość wjazdu na wymienione trasy pod warunkiem uzyskania specjalnej przepustki, wydawanej na okres maksymalnie 6 miesięcy.

Zakaz jazdy niedziele i święta

Ograniczenie w ruchu transportowym samochodów ciężarowych na terenie Rumunii obowiązuje tez w dni świąteczne oraz godziny popołudniowe w przededniu wolnych dni. Oprócz samochód przewożących transport żywych zwierząt lub towarów chłodniczych i łatwo ulegających zepsuciu żaden inny samochód ciężarowy bez groźby mandatu nie może poruszać się trzema odcinkami dróg: odcinkiem A2 zarówno w kierunku Bucharestu, jak i Constanty, na DN 7 od Pitesti do Vestem oraz DN 39 od Agigea do Mangalii. W przeddzień świąt zakaz obowiązuje miedzy 16:00 a 22;00, natomiast w sam dzień świąteczny od 6:00 aż do 22:00. Oprócz znanych kierowcom w Polsce świat i dni wolnych takich jak Wielkanoc (w obrzędzie prawosławnym), Boże Ciało, Wniebowzięcie NMP czy Święta Bożego Narodzenia przy podróży do Rumunii warto wziąć pod uwagę takie dni jak 2 stycznia (Noworoczny dzień wolny), 30 listopada (Andrzeja patrona Rumunii) czy 1 grudnia jako Dzień Zjednoczenia.

Zakaz jazdy po Bukareszcie

Zakaz ruchu po stolicy obowiązuje dla samochodów ciężarowych o masie całkowitej przekraczającej 7, 5 tony. Miasto jest podzielone na 2 strefy A oraz B. zakaz obowiązuje w dwóch okresach. Miedzy 1 lipca a 31 sierpnia zakaz limituje wjazd do obydwu stref w godzinach 07:00 – 20:00, natomiast od 1 września do 30 czerwca jest którzy o 2 godziny i obowiązuje w ciągu dnia miedzy 08:00 a 19:00. Oczywiście możliwy jest wjazd do obu stref przy odpowiednim zezwoleniu. Takowe zezwolenie jest wydawane są przez Urząd Miasta w Bukareszcie. Ceny przepustek są uzależnione od wagi samochodu oraz strefy strefy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *