Zamiana auta a tachograf

Kontrola czasu pracy zawodowego kierowcy to konieczność, obowiązek wynikający z przepisów prawa. Służą temu tachografy. Tego typu urządzenia muszą być montowane w samochodach. Konieczne jest ich używanie, w ten sposób, by rejestrowany był czas jazdy. Tachograf służy monitorowaniu tego, co w danym czasie robi kierowca – jedzie, odpoczywa itd. To konieczne, gdyż wg przepisów obowiązującego prawa, po kilku godzinach stałej jazdy kierowca musi odbyć przerwę. Na żądanie organu kontrolującego, konieczne jest okazanie przez kierowcę wykazów z tachografu. Dzięki temu służby oraz pracodawca mogą kontrolować, jak przebiega praca, ile czasu zajmuje faktycznie jazda, a ile odpoczynek. Nowoczesne tachografy służą rejestrowaniu takich danych. Tego typu zarządzenia dotyczą wszystkich samochodów, jakimi w czasie pracy kieruje pracownik. Często bywa tak, że pracownik np. w czasie danego dnia pracy wielokrotnie zmienia samochód. Za każdym razem konieczne jest odnotowanie tego w tachografie. Dla każdego kierowcy muszą więc powstawać osobne raporty.

Trzeba tego pilnować, by możliwa była faktycznie pełna kontrola tego, ile czasu zajmuje paca kierowcy, a ile czasu poświęca on na przerwy. Tak więc w przypadku zamiany auta, konieczne jest odnotowanie tych danych. Karta danego kierowy musi być więc wyjęta, zanim za kierownicą tego auta zasiądzie inna osoba. To pozwala na skrupulatne i dokładne kontrolowanie czasu przejazdu. Dzięki temu zarówno pracodawca, jak i organy kontrolujące, mogą sprawdzić, czy faktycznie wszystkie te przepisy, dotyczące bezpieczeństwa jazdy, przestrzegania przepisów dotyczących czasu jazdy są przestrzegane. Zapisy tachografu, karty kierowcy, muszą być przechowywane. Trzeba je przechowywać przez 28 dni, by można było je w tym czasie ewentualnie skontrolować. Powinny być więc przechowywane w bezpiecznym miejscu, w taki sposób, by organy kontrolujące miały pełen dostęp do zawartych tam danych.

Przepisy dotyczące stosowania tachografu, przechowywania danych, zawartych w zapisach informacji są szczegółowo określone przez prawo. Konieczne jest dostosowywanie się do tych wymogów. W przypadku nieprzestrzegania tych przepisów, kierowca, jak i firma mogą narazić się na poważne konsekwencje. Tego typu przepisy służą poprawie bezpieczeństwa, poprzez kontrolowanie tego, by kierowca miał zagwarantowaną możliwość odpoczynku po kilku godzinach jazdy. Ważne jest też, by pamiętać o każdorazowym wyjmowaniu karty kierowcy, jeśli danym autem będzie się poruszać inna osoba. Każdy kierowca musi wiedzieć, że należy wtedy wyjąć kartę, a następny użytkownik auta musi umieścić tam swoją kartę. Dzięki temu możliwe jest skrupulatne i precyzyjne dbanie o to, by ten czas pracy był faktycznie monitorowany. To szczególnie ważne w przypadkach, gdy w czasie jednego dnia pracy dany kierowca musi kierować różnymi samochodami. To dość uciążliwy obowiązek, trzeba jednak pamiętać o wyjmowaniu karty z tachografu w przypadku zamiany auta, to konieczność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *